GYIK - EMELŐGÉP ÜGYINTÉZÉS
Emelőgép az a szakaszos üzemű gépi vagy kézi (emberi erő) meghajtású szerkezet vagy berendezés, ami közvetlenül vagy segédeszközzel terhet emelni vagy süllyeszteni képes, azt a kiindulási helyzetéből az érkezési helyére továbbítja.
A munkafolyamatok során használt berendezések elhasználódnak, biztonsági berendezéseik meghibásodhatnak, így az üzemeltetésük magasabb kockázatot hordoz magában. Mind a munkáltató és mind a munkavállaló közös érdeke, hogy az adott emelőgép üzembiztos, jó műszaki állapotban legyen. Az emelőgép felülvizsgáló szakember által végzett, úgynevezett munkavédelmi szempontú gépvizsgálatok pontosan erre irányulnak. Az időszakos gépvizsgálatok elvégeztetése az egészséget nem veszélyeztető és biztonságos munkavégzés feltételeinek alapkövetelménye. Ezen felülvizsgálatokat jogszabályok, rendeletek, valamint szabványok határozzák meg, tehát elvégzésük kötelező munkáltatói feladat. A vizsgálatok alkalmával ellenőrizni kell, hogy az emelőgép üzemeltethető-e rendeltetésszerűen és biztonságosan, megfelel-e a gépkönyv és a szabványok előírásainak, azaz működőképes állapotban van-e.
- Üzembe helyezést megelőző munkavédelmi szempontú előzetes felülvizsgálat.
- Szerkezeti vizsgálat.
- Fővizsgálat
- Időszakos biztonsági felülvizsgál
Az emelőgépek esetében a vizsgálati csoportszám alapján határozzák meg, hogy milyen időközönként kell szerkezeti-, illetve fővizsgálatot végezni. A vizsgálati csoportszámot az üzembe helyezéskor kell meghatározni és az üzembe helyezési jegyzőkönyvben, valamint a kísérődokumentációban fel kell tüntetni.
Az időszakos biztonsági felülvizsgálatot a vizsgálati csoportszámtól függetlenül legalább ötévenként, vagy az emelőgép környezetének megváltozásakor (például a kiszolgált technológia megváltozása) kell elvégezni.
Az emelőgépet munkavédelmi üzembe helyezése után, meghatározott időközönként, szerkezeti vizsgálatnak, fővizsgálatnak, időszakos biztonsági felülvizsgálatnak kell alávetni.
Az időszakos biztonsági felülvizsgálat tartalmazza a fővizsgálatot.
Az emelőgépet műszakonként, munkakezdés előtt is vizsgálni kell. A munkakezdés előtti vizsgálat tartalmának meghatározásakor a gyártó előírásait is figyelembe kell venni.
Ha egy műszakon belül többen is kezelhetik az emelőgépet, közülük az elsőként használónak kell ezt a vizsgálatot elvégeznie. Minden további használó e bejegyzést köteles ellenőrizni.
A műszakonkénti vizsgálat kivételével minden vizsgálatról jegyzőkönyvet kell készíteni. A műszakonkénti vizsgálatról tett megállapításokat az emelőgépnaplóba kell bejegyezni. A vizsgálatok elvégzését az emelőgép üzemviteli dokumentumába kell bejegyezni, hivatkozva a vizsgálatról készült jegyzőkönyv azonosító jelzésére. A vizsgálatok megállapításait, eredményeit, valamint a javasolt intézkedéseket tartalmazó írásbeli anyagokat és dokumentumokat az emelőgép kísérődokumentációjának mellékleteként kell megőrizni. A vizsgálati jegyzőkönyvet csatolni kell az emelőgép dokumentációjához. A vizsgálatot végzőnek a vizsgálati jegyzőkönyv azonosító számát, a vizsgálat időpontját, és az emelőgép további biztonságos üzemeltetésére vonatkozó állásfoglalást az emelőgépnaplóban is rögzíteni kell.